Seniorom, oprócz wynikających z wieku trudności ruchowych czy poznawczych, często towarzyszą dodatkowo choroby przewlekłe, a wśród nich przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy choroby zwyrodnieniowe stawów. W połączeniu ze zwiększającą się niedołężnością i zależnością od innych w codziennym życiu, mogą one dodatkowo znacznie obniżyć komfort życia, wpływając na sprawność fizyczną, samodzielność i zdrowie psychiczne starszej osoby. Niezbędny element procesu utrzymania jakości życia stanowi tu rehabilitacja seniorów. Pomaga ona zmniejszyć skutki chorób przewlekłych, wspierając funkcjonowanie w codziennym życiu oraz zapobiegając dalszym komplikacjom zdrowotnym.
Rola i cele rehabilitacji w chorobach przewlekłych
Rehabilitacja oznacza kompleksowe działania, którego celem jest bądź przywrócenie, bądź poprawa sprawności fizycznej oraz psychicznej pacjenta. W przypadku osób w podeszłym wieku, które dodatkowo zmagają się z chorobami przewlekłymi, ma ona szczególne znaczenie dla wsparcia zarządzania objawami choroby, zmniejszenia bólu i dyskomfortu pacjenta, jak również zwiększenia jego mobilności i zdolności radzenia sobie w wykonywaniu codziennych czynności. Odpowiednio dobrana rehabilitacja dla seniora zapobiega dalszym powikłaniom wynikającym z wpływu chorób przewlekłych na organizm pacjenta, jak również poprawia samopoczucie i pewność siebie.
Różne choroby seniorów wymagają podjęcia zróżnicowanych działań rehabilitacyjnych.W przypadku cukrzycy na przykład, rehabilitacja wspiera kontrolę poziomu glukozy we krwi poprzez programy ćwiczeń fizycznych, które poprawiają wrażliwość na insulinę i redukują masę ciała, a w przypadku chorób sercowo-naczyniowych rehabilitacja kardiologiczna pomaga w poprawie kondycji układu sercowo-naczyniowego, redukując ryzyko zawałów serca i udarów, obejmując spacerowanie, jazdę na rowerze stacjonarnym oraz trening siłowy. U pacjentów z osteoporozą ważna jest rehabilitacja pod kątem ćwiczeń równowagi, aby zapobiegać upadkom, które mogą prowadzić do złamań.
Jakie stosuje się metody rehabilitacji dla seniorów z chorobami przewlekłymi?
W przypadku różnych schorzeń przewlekłych seniora, w zestawieniu z jego możliwościami wynikającymi z ogólnego stanu zdrowia, wdraża się działania z zakresu fizjoterapii w postaci np. ćwiczeń wzmacniających i rozciągających oraz zabiegów fizykalnych, kinezyterapii, która pomaga w utrzymaniu sprawności ruchowej, hydroterapii czyli ćwiczeń w wodzie, która odciąża ciało umożliwiając bezpieczny dla stawów ruch. Z kolei w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami wspiera seniorów terapia zajęciowa, a rehabilitacja psychologiczna stanowi wsparcie w radzeniu sobie z przewlekłym bólem, stresem oraz lękiem związanym z chorobą. Wszystkie te działania zaś wpływają na jakość życia seniorów.