Proces starzenia się jest jednym z kolejnych etapów w ludzkim życiu, niosąc ze sobą wiele nowych wyzwań i zmian, które mogą w sposób negatywny wpływać na samopoczucie, zdrowie psychiczne oraz jakość życia seniorów. Składa się na to wiele czynników, jak strata bliskich, pogarszający się stan zdrowia, brak aktywności zawodowej oraz izolacja społeczna i poczucie samotności. To wówczas właśnie psychoterapia seniora może odegrać ważną rolę, pomagając seniorom lepiej radzić sobie z emocjami, odnaleźć sens życia w nowych okolicznościach i wspomóc ich w dostosowaniu się do nowych realiów.

Jakie zmiany życiowe najczęściej dotykają seniorów i jak psychoterapia wspiera ich w adaptacji do nich?

W starszym wieku, ludzie częściej doświadczają straty bliskiej osoby – małżonka czy przyjaciół, a to nierzadko prowadzi do poczucia głębokiego smutku, a nawet depresji. Także zmiany zdrowotne, jak pogorszenie sprawności fizycznej, wespół z powikłaniami chorób przewlekłych czy ograniczeniami ruchowymi mogą powodować frustrację, poczucie bezradności oraz obawę przed utratą niezależności. Z poczuciem utraty celu w życiu i znaczenia w społeczeństwie wiąże się natomiast zakończenie aktywności zawodowej wraz z przejściem na emeryturę, co może prowadzić do obniżenia samooceny seniora. Jeśli senior nie radzi sobie z codziennym funkcjonowaniem, wpływ na jego samopoczucie psychiczne ma także konieczność zmiany miejsca zamieszkania na dom opieki bądź zamieszkanie z rodziną, co może wywoływać u takiej osoby strach i poczucie utraty niezależności. Mniejszy kontakt z innymi ludźmi, zwłaszcza po wycofaniu się z aktywnego życia społecznego, również może sprzyjać samotności i obniżać nastrój.

Zatem psychoterapia dla seniorów musi skupiać się na zrozumieniu ich potrzeb, wspieraniu w radzeniu sobie z trudnościami i pomaganiu w odnalezieniu nowych źródeł satysfakcji życiowej. W jaki sposób? Są różne techniki terapeutyczne w psychologii, jak:

  • terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zmienić negatywne wzorce myślenia i uczy praktycznych sposobów radzenia sobie z nową sytuacją i wynikającymi z nimi trudnościami,
  • terapia egzystencjalna, która skupia się na poszukiwaniu sensu życia, jak również akceptacji starzenia się,
  • terapia reminiscencyjna, wykorzystująca wspomnienia i refleksje nad przeszłością, aby seniorzy docenili swoje życie,
  • terapia grupowa czyli spotkania z innymi seniorami w podobnej sytuacji,
  • terapia rodzinna, wspierająca relacje z bliskimi.

Jakie korzyści płyną z uczestnictwa seniorów w psychoterapii?

Psychoterapia wspiera seniora w procesie rozpoznawania swoich emocji i ich regulacji, zmniejszając przez to poziom stresu oraz redukując smutek i lęk. Wpływa także na jakość życia seniora, który uczy się radzenia z codziennością, która dla wielu osób w starszym wieku może być wyzwaniem. Wzmocnieniu ulega także poczucie wartości, ponieważ terapia pozwala seniorom zrozumieć, że ich życie ma znaczenie, a także zwiększa się niezależność, ponieważ przy wsparciu terapeuty seniorzy uczą się podejmować decyzje i dbać o swoje potrzeby, pozostając jak najdłużej samodzielnym. Natomiast udział w psychoterapii dla seniorów w formie terapii grupowej oraz poprawa relacji z rodziną przyczyniają się do zmniejszenia samotności i poczucia izolacji.

Więcej o psychoterapii seniorów i nie tylko na: www.poradniaclue.pl