Wraz z wiekiem aktywność i sprawność fizyczna oraz intelektualna człowieka spada, co może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne, jak i samopoczucie seniorów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aktywizacja seniorów ruchowa oraz poznawcza tak, aby utrzymywały dobrą formę, ale również zachowały jak najlepszą sprawność umysłową i czerpały radość z życia. Dlaczego takie działania są ważne i jakie metody można stosować w odniesieniu do seniorów? Wyjaśniamy.

Dlaczego aktywizacja seniorów jest ważna?

W kontekście aktywizowania osób starszych należy rozpatrywać zarówno ich sprawność ruchową i dążenie do jej poprawy bądź zachowania w niepogorszonym stanie jak najdłużej będzie to możliwe, jak również ich zdolność do radzenia sobie w codziennym życiu – pod względem intelektualnym czy społecznym.

Aktywność fizyczna oparta na dostosowanych do możliwości danej osoby ćwiczeniach powinna być przede wszystkim regularna. Ma ona przede wszystkim wpływać na poprawę wydolności sercowo-naczyniowej, wzmacniać mięśnie i stawy, a także zapobiegać upadkom poprzez poprawę równowagi i koordynacji ruchowej. Aktywność wspiera także zdrowie psychiczne starszego pacjenta, redukując ryzyko wystąpienia u niego depresji.

Z kolei aktywność poznawcza, która prowadzi do intelektualnej aktywizacji ludzi starszych, taka jak rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek czy też uczestniczenie w warsztatach edukacyjnych o różnej tematyce pomaga w zachowaniu sprawności intelektualnej, opóźniając jednocześnie rozwój demencji i choroby Alzheimera. Aktywizacja poznawcza poprawia również zdolność koncentracji oraz pamięć, a to wszystko również wpływa na pewność siebie i samodzielność.

Jakie formy aktywizacji ruchowej są najlepsze dla seniora?

Rozpatrując formy aktywizacji osób starszych trzeba mieć na uwadze, że aktywność fizyczna osób starszych musi być przede wszystkim indywidualnie dostosowana do ich możliwości i stanu zdrowia. Popularne formy ruchu w starszym wieku to spacerowanie, które jest łatwe do wdrożenia do codziennej rutyny, a korzystnie wpływa na krążenie i nastrój. Z kolei nordic walking angażuje całe ciało i jest bezpieczny dla stawów, podobnie jak gimnastka w wodzie, która odciąża ciało – pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Poprawie równowagi i elastyczności ciała sprzyjają też joga oraz pilates, a odpowiednio dobrany trening siłowy wzmacnia mięśnie i zapobiega utracie masy kostnej.

Aktywizacja poznawcza – jak stymulować umysł seniora?

Aktywność intelektualna to bardzo ważne ogniwo w całym łańcuchu działań, których celem jest utrzymanie starszej osoby w jak najlepszej formie. Pozwala bowiem utrzymać ich sprawność umysłową, a dobrym sposobem na to jest aktywizowanie osób starszych poprzezrozwiązywanie krzyżówek i sudoku, co wspiera logiczne myślenie i koncentrację, zdobywanie nowych umiejętności, np. poprzez naukę nowego języka obcego, korzystanie z takich form rozrywki, jak gry planszowe i karciane, ponieważ wymagają one strategicznego myślenia, ćwiczą pamięć, a także poprawiają społeczne interakcje. Czytanie i pisanie z kolei rozwija wyobraźnię, zasób słów i zdolności komunikacyjne, aktywność artystyczna, taka jak malowanie czy rzeźbienie pobudzają kreatywność, natomiast nauka korzystania z nowoczesnych technologii w postaci komputera czy smartfona daje poczucie większej niezależności i samodzielności.