Niezależność to element niezbędny do tego, aby senior czuł się dobrze i cieszył się z życia. Możliwość samodzielnego wykonywania codziennych czynności nie tylko jednak zwiększa poczucie wartości, ale również korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak zatem zachęcać seniorów do podejmowania codziennych wyzwań, gdy w ich życiu pojawiają się ograniczenia zdrowotne lub doświadczają spadku energii? Oto skuteczne formy wsparcia dla seniorów w utrzymaniu niezależności.

Dlaczego w ogóle niezależność jest tak ważna dla seniorów?

Niezależność daje przede wszystkim poczucie kontroli nad własnym życiem – możliwość decydowania o sobie i wykonywania samodzielnie codziennych obowiązków. Wspiera także ich zdrowie psychiczne, wpływając pozytywnie na samopoczucie, zapobiegając depresji i obniżając poziom stresu. Dodatkowo aktywność wynikająca z codziennych zadań, takich jak zakupy czy sprzątanie, stanowi wsparcie dla seniora w zakresie sprawności fizycznej. Poza tym niezależni seniorzy częściej podejmują aktywności towarzyskie, a to zmniejsza ryzyko ich izolacji społecznej.

Co stanowi wyzwanie w utrzymaniu przez seniora niezależności?

Podstawowym problemem stają się tu ograniczenia zdrowotne wynikające z chorób przewlekłych czy problemów z mobilnością czy ze wzrokiem, mogące utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zagrożeniem dla niezależności jest także strach i obawa czyli brak pewności siebie w odniesieniu do możliwości poradzenia sobie samodzielnie z różnymi zadaniami, co może prowadzić do rezygnacji z ich wykonywania. Do podejmowania wyzwań może też demotywować poczucie społecznej izolacji, postrzeganej jako samotność i brak wsparcia dla seniora ze strony otoczenia.

Jak zachęcać seniorów do podejmowania codziennych wyzwań?

Najważniejszym czynnikiem motywującym seniorów powinny być emocjonalne i psychiczne formy wsparcia dla seniora ze strony bliskich, przejawiające się jako budowanie pewności siebie seniora przez regularne podkreślanie jego nawet najmniejszych  osiągnięć oraz rozmowa i aktywne słuchanie czyli wspieranie seniora w wyrażaniu obaw i rozważanie z nim możliwych rozwiązań danego problemu. Trzeba też tworzyć warunki sprzyjające codziennej aktywności, np. dostosowując przestrzeń domową do sprawności seniora czy  wspierać go w korzystaniu z nowych technologii. Dobrą formą wsparcia seniora w jego codziennym funkcjonowaniu jest np. wspólne gotowanie czy robienie zakupów, jak również stosowanie metody małych kroków czyli motywowanie do podejmowania drobnych działań, które mogą prowadzić do większej samodzielności zamiast stawiania od początku dużych wyzwań. Motywacją dla seniora będą także podejmowane aktywności edukacyjne, które będą go wspierać w zwiększaniu pewności siebie – np. kurs obsługi komputera czy zajęcia ruchowe. Nie można też zapominać o konieczności budowania relacji społecznych, np. zachęcając seniora do udziału w lokalnych wydarzeniach czy klubach seniora.

Motywowanie i wspieranie seniora w podejmowaniu codziennych wyzwań to proces wymagający zaangażowania i empatii ze strony bliskich i otoczenia, jednak warto podjąć to wyzwanie, dając seniorom wsparcie w budowaniu pewności siebie, tworząc dla nich sprzyjające warunki czy zachęcając do aktywności fizycznej, społecznej i poznawczej.